Kimyasal Üretim

Süngerin nasıl yapıldığı hakkında bir şeyler bilinmesi sünger özelliklerinin neden çok fazla değiştiğini anlamanın tek yoludur. Esnek poliüretan sünger iki anahtar kimyasalın reaksiyonu ile üretilir.  Bunlar polyol ve izosiyanattır.  Bunlar diğer kimyasallarla birlikte yüksek güçlü mikser içinde tamamen karıştırılır ve anında sünger reaksiyonu başlamış olur. Kabarcıklar oluşur ve karışım genişler. Bu ekmeğin ya da kekin pişerken yükselmesi ile karşılaştırılabilir.  Belirli bir süre sonra reaksiyon tamamlanır.


Slabstok  sünger  prosesi

Sünger üretiminde iki temel proses kullanılır.  Birinde kimyasal karışım hareketli bir konveyöre dökülür ve burada reaksiyon ve genişleme meydana gelir. Konveyor üstünde sünger kek gibi yükselir ve istenilen metrede dikdörtgen bloklar elde edilir. Bu bloklar stokta 48 saat kürleşme için bekletilir. Bu üretim prosesine slabstock üretim prosesi adı verilir. Kürleşmesi tamamlanan sünger sonrasında istenilen şekle işlenir. Mobilya ve yatak sanayi için birçok sünger bu şekilde üretilir. Sünger üretim prosesi sünger kimyasal karışımındaki değişiklikler ile kontrol edilebilir. Sünger üretmek için kullanılan polyol, izosiyanat ve suya ek olarak çeşitli kimyasal ve katkılar, sünger son özelliklerini değiştirebilir.

Birlik Sünger sahip olduğu Laader Berg makinası - Maxfoam teknolojisi ile slabstok prosesinde yüksek mikser hızı sayesinde daha homojen karşım elde etmektedir. Bu homojenlik sayesinde blok içerisindeki  yoğunluk farkı minimuma indirilebilmektedir. Laader Berg makinası ile 150 cm-240 cm aralığında sünger üretebilmektedir. Birlik Sünger, üstün kimya bilgisi ve 26 yıllık tecrübesiyle istenen yoğunluklarda ve özelliklerde formüller hazırlayarak, piyasa  taleplerini  bugüne kadar karşılamıştır. Bundan sonrada gelişen teknolojisi ve yeni ürün yaratma potansiyeli ile sektörünün liderleri arasında olmaya devam edecektir.

 


 

Esnek poliüretan sünger şimdiye kadar bulunmuş en değişken ve çok yönlü malzemelerden biridir. Esnek poliüretan sünger basit ürün olarak görülse de kompleks bir yapıya sahiptir. Sonsuz çeşitlilikteki özelliklerde üretilebilir. İki sünger tamamen benzer görünseler de, dokunulduğunda tamamen farklı hissedilebilir ve farklı performans gösterebilirler. Fakat sünger özellikleri çok kesin olarak tanımlanabilir ve tayin edilebilir. Sünger endüstrisi, bunu yapabilmek için birkaç ölçüm ve test metodu tanımlamıştır. Ve bu ölçümlerin kullanımı ile doğru uygulama için doğru süngeri belirlemek mümkündür.  Belirli üründe kullanılacak süngeri seçmek için birkaç farklı ölçüm ve test kullanılmasına rağmen, hemen hemen her seçimde üç element son hedefi belirler,

 

Support (destek): Süngerin nesne ya da insanın ağırlığının uygun miktarlarda desteklemesi yeteneğine sahip olması,

Konfor: Sünger desteğinin kullanıcının iyi hissetmesini sağlaması ve sadece desteklemeyi değil aynı zamanda rahat kullanım sağlaması,

Dayanıklılık: Kullanım süresince süngerin orijinal özelliklerini kaybetmeden durabilmesi,

 

     

                    

 

Bunlar süngerin desteklemesini sağlayan temel faydalardır ve eğer bu üç alanın her birindeki ihtiyaçlar ilk önce değerlendirilir, istenilen kullanım için uygun süngeri seçmek oldukça basit hale gelir. Kanepelerin oturum yerlerinde iyi destek, konfor ve sağlam sünger kullanılmalı iken, aynı kanepenin dayanma gereksinimi olan kol ve sırt tamponları için konforlu fakat ağırlığı desteklemek gerekli değildir.